Güncel

TAZE BAMYA GİTTİ KURU BAMYA GELDİ

TAZE BAMYA GİTTİ KURU BAMYA GELDİ

5 Aralık 2018 07:09
-A

+A

   Bamya sebzesinin fiyatı hakkında araştırma yapıp sağlık açısından Yeni Yeşilyurt Gazetesi olarak  yararlarını araştırdık.Bamya; ebegümecigiller familyasına ait bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde kolaylıkla yetiştirilebilen bamya sıcak iklimi çok sever. Bamya soğuk hava şartlarından çok çabuk etkilenir. Bu yüzden ülkemizde sadece Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilebilir.Yaz mevsiminin bitmesiyle ise kış sebzeleri tezgâhlarda yerini aldı. Taze bamya yerini kuru bamyaya bıraktı.
 Bamyanın kurutabilir olması, yılın bütün aylarında tüketilme imkânı sağlamaktadır. Belki de bu yüzden dünyada ve ülkemizde en fazla tüketilen besinlerden birisi bamyadır. Bamyanın hazmı kolaydır ve sağlık açısından birçok faydası vardır ülkemizde de oldukça rağbet gören ‘bamya’ hakkında bir yazı dizisi hazırladık. 
Bamyanın faydaları
Bamya; içerisinde bulunan lif, mineral ve vitaminler açısından çok zengindir. İçeriğinde bulunan C vitaminleri ile zengin bir besin değerine sahip olan bamyanın, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirici bir etkisi de bulunmaktadır. Folat, lif, demir, magnezyum, A – C – K vitaminleri yönünden oldukça zengin olan bamyanın besin değerleri incelendiğinde oldukça sağlıklı bir sebze olduğu açıkça görülmektedir. Özellikle sağlıklı yöntemlerle pişirildiğinde oldukça düşük kalorili olması ile dikkat çeken bamya; bu özelliği ile diyet listelerinin en başında yer almaktadır.
Sindirimi kolaylaştırır
Bamya sebzesi lif bakımından zengin olduğu için tok tutmaktadır. Bu sayede de az yemek yemenizi sağlar. Bamya, kabızlığı önler, depresif özelliklerinizin ortaya çıkmasını engelleyip sinirlerinizi korur. Bamyanın dolaşım sistemine de çok faydası vardır. Bamya, tam olarak ülserin düşmanıdır ve sindiriminizin kolay gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede de yediklerinizi daha kolay bir şekilde sindirebilirsiniz.
Hastalıklara karşı kalkan görevi görür 
Bamyanın kandaki şeker oranını dengeleme işlevi vardır. Hastalıklara karşı vücuda direnç sağlar. Bamya içerdiği önemli mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde birçok hastalığa karşı adeta kalkan görevi görmektedir. Özellikle kurutulmuş ya da dondurulmuş olarak yılın her mevsimi tüketilebilen bamya; göz hastalıklarınının düzelmesini sağlar, depresyonla savaşır. Magnezyum ve demir açısından güçlü olması da vücut direncinin artmasını sağlar. 
Bamya, lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar ve doymuş yağ oranı içermemesi kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı bir sebzedir. 
Bamya içerdiği vitaminlerle metabolizma hızınızı da arttırır. Dolayısıyla da yediklerinizin daha hızlı ve kolay bir şekilde yakılmasını sağlar.
Kurutmalık bamya daha pahalı
Kurutmalık, konservelik ve yemeklik olarak adlandırılan farklı yapılarda bamya çeşitleri  bulunmaktadır ve kurutmalık bamya daha pahalıdır çünkü tarladan tek tek toplanır. Bu da oldukça fazla el işçiliği gerektirir. Dolayısıyla maliyet artar. Özellikle çiçek kurusu bamyanın 1 kilogram fiyatı 135 TL’dir. Taze bamya kış aylarında tezgâhlarda yer almaz ama yaz mevsiminde bamyanın 1 kilogram fiyatı 8- 10 TL arasında idi. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku