Genel

Tüm Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Tüm Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Okunma: 423

17 Mayıs 2021 15:02
-A

+A

Kırşehir DEVA Partisi İl Başkanlığı 14 Mayıs Çiftçiler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kırşehir DEVA Partisi İl Başkanlığı olarak, geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran vefakâr çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ nü kutluyoruz.
Tarım ve hayvancılık sektörü ülkemiz ve şehrimiz için büyük bir sektör olduğu gibi aynı zamanda insan yaşamının devam edebilmesi için mutlak yapılması gereken çok önemli bir  sektördür. Ama ne yazık ki hükümetimiz böyle büyük bir önem arz eden sektörü geliştirmek yerine dışa bağımlı hale getiriyor. Ülkemizde tarım sektörü büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, temel gıda maddelerinde, her geçen gün dışa bağımlılık yükseliyor.
Şehrimiz ağırlıklı olarak tahıl üretiminin yapıldığı bölgelerin başında geliyor. Başta arpa olmak üzere en fazla buğday, nohut, yem bitkileri, şeker pancarı, yağlık ayçiçeği, mercimek, patates ve kuru fasulye üretiliyor. Bir de ülkemize en çok ithal edilen temel gıda ürünlerine bakalım; buğday, arpa, şeker, yem bitkileri, ayçiçeği, pirinç, mısır, patates vs.  Tarımsal girdilerin ve temel gıda ürünlerinin her yıl ithalatı daha fazla artmaktadır. Bu durum da geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan binlerce vatandaşımızıbüyük zarara uğratmaktadır.
Tarım sektörünün tehlikeli dışa bağımlılığı, aynı zamanda  tarımsal üretim için gereken girdilerle ilgilidir. Yem, ilaç, gübre, mazot, tohum ve tarım makinaları konusundaki dışa bağımlılık, döviz kurunda meydana gelen ciddi artışlar nedeniyle çiftçinin üretim maliyetini önemli ölçüde artırırken, çiftçilerimizin üretim gücünü de zayıflatmıştır.
Tarım ve hayvancılık gibi stratejik bir öneme sahip  sektörde yapılacak en büyük hata dışa bağımlılıktır. Yok olan tarım ve hayvancılığımız sebebiyle hayatımızı idame ettirebilmek için muhtaç olduğunuz gıdaları, başka ülkelerden ne kadar süreyle temin edebiliriz? O ülkeler bize ürünlerini sattıkları sürece. Peki ürünlerini bize  sürekli satacaklarının bir garantisi olabilir mi? Tabi ki olamaz. O yüzden hükümet ülkemizi dışa bağımlı hale getirilecek yanlış politikalar uygulamak yerine,tarım ve hayvancılık sektörünün gelişebilmesi için yatırımlar yapmalıdır.
Şehrimizde Tarımsal Kalkınma İçin Başlıca Yapılması Gerekenler;
Avrupa Birliği (AB), aday ülkelere destek olmak amacıyla “Katılım Öncesi Yardım Aracı” adlı bir destek sistemi oluşturulmuş ve  Türkiye’de ilk olarak 2007-2013 yılları arasında uygulanan “Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma” yaygın kullanımıyla “IPARD” 2007-2013 yıllarını kapsayan IPARD’ın 1. Döneminin ardından, 2014-2020 yıllarını kapsayan IPARD’ın 2. Dönemine geçilmiştir. IPARD kapsamında 42 ildesteklenmektedir. Dönemin siyasetçileri bu konuda itinayla çalışmadıkları için  tarım ve hayvancılık şehri olan Kırşehir IPARD’ın gibi çok önemli bir tarımsal destek projesinden mahrum kalmıştır. IPARD tarımsal desteklerinden çevre iller yararlanabiliyorken, yararlanmaya en fazla ihtiyacı olan Kırşehir’imizin yararlanamaması şehrimiz açısından büyük bir kayıptır.Kırşehir’de IPARD kapsamına alınmalıdır.
Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi  söz verildiği gibi yıllar önce tamamlanmış olsaydı toplam da 110 bin hektar alan da  sulu tarıma geçilecekti ve Kırşehir’de Mucur ve Boztepe ilçelerimizde toplam 65 bin hektar arazi sulanabilecekti. Çiftçilerimiz bu proje sayesinde sulu tarımdan büyük kar elde ederek şehrimizin ekonomisine de  katkı sağlamış olacaklardı. Ama ne yazık iktidar böyle önemli bir projeyi hayata geçirmek yerine yıllardı olduğu gibi hala şehrimiz için seçim vaadi olarak kullanmaya devam ediyor. Şehrimiz, vatandaşlarımız artık iktidardan vaatler değil, faaliyetler beklemektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurarak Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi  biran önce hayata geçirilmelidir.
Hükümet tarafından Kırşehir’de 19 bin 5 çiftçiye yaklaşık 67 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağı  söyleniyor. Ödemelerin yem bitkileri, hububat ve baklagiller, mısır fark ödemeleri, sertifikalı ve tohumluk destekleri ile Çatak Projesi’ni kapsayacağı ifade ediliyor. Bu söylenen rakamları başlıca temel geçim kaynaklarından birisi tarım ve hayvancılık olan şehrimiz açından oldukça yetersiz buluyoruz, şehrimizin daha fazla desteklemeye ihtiyacı vardır. Ayrıca hükümet, yüksek faizlerle borçlandırılmış çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve devlet bankalarına olan borçlarının faizlerini silinerek faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırmalıdır.
DEVA Partisi Olarak Ülkemizde Tarım Liseleri Modelini Uygulayacağız.
DEVA Partisi olarak, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu her sorun ve konuya bütünsel bir bakış açısıyla geleceği düşünerek yaklaşıyoruz. Tarım Lisesi modeli ile geleceğin teknoloji ve girişimcilik dalgalarından birini tarımda yakalamayı hedefliyoruz. Bu model ile Türkiye’de tarım sektörünün yükselişe geçmesine katkı sunacak ve yaygın bazda ekonomik gelişmeyi tetikleyeceğiz.
Tarım Liselerinin nitelik ve yapıları aşağıdaki gibi planlanmaktadır;
•          Tarım ile uğraşmak isteyen ve ilgi duyan öğrencilerin bu liselerde okumaları teşvik edilecek;
•          Bölgedeki çiftçiler için eğitim merkezi görevi görecekler, yasam boyu öğrenme merkezi olacaklardır;
•          Teknoloji eğitimi ve tatbikatı bir arada yürütülecek, uygulamalı dersler verilecektir;
•          Öğrencilerin mezun olunca tarımla uğraşacağı bölgelerin toprak yapısı, çevre koşulları, yöreye uygun tohum şekli ve iklim yapısı ile müfredat dinamik olarak tasarlanacaktır;
•          Bölgedeki ticari tarım ve hayvancılık kurumları/işyerleri ile iş birlikleri geliştirilecektir.
Alanında yetişmiş insan kaynağı ve modern tarım araçları ile sahip olduğumuz tarım alanları daha etkin kullanılabilecektir. Tarımsal üretime ilişkin geliştirilecek diğer politikalarla birlikte Tarım Liselerinin ülkemizin sahip olduğu iklim ve coğrafi avantajlardan yararlanılarak katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine katkı sağlayacaktır.
Ayrıca istihdama katkı sağlayacak teknoloji temelli tarımsal girişimciliğin de önünü açılacaktır. Tarım Liselerinde yetişen genç çiftçiler ile büyük ölçekli tarım, teknoloji, yeni finansman şekilleri ve destekleyici regülasyonlarla gerçekleştirilebilecektir.
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku