Güncel

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk; "İL İLÇE EMRİ VERİLMELİ, MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR"

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk;  "İL İLÇE EMRİ VERİLMELİ, MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİDİR"

Okunma: 470

26 Ağustos 2020 17:35
-A

+A

         Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, Kırşehir eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirerek çözüm bulmak için çalışmalarına devam ediyor. Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk "Öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişiklikleri belli olmuştur. Ancak ataması yapılmayan öğretmenlerimizin mağduriyetleri il ilçe emriyle bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır." dedi.
Kırşehir'de ve yurt genelinde ataması yapılmayan öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirterek bu amaçla Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa bir yazı gönderildiğini dile getirdi.
Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Türk, "Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, mazerete bağlı yer değişikliği yapamayan öğretmenlerimize il/ilçe emrine atanma hakkı verilerek,  Anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğünün korunması gibi temel hakların korunmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik.
          Bilindiği üzere, 2020 Yılı Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değişikliği başvuru sonuçları açıklanmıştır. Ancak, başvuru yapan çok sayıda öğretmenimiz hizmet puanı yetersizliği ya da alanında boş kontenjan bulunmadığından dolayı yer değişikliği yapamayarak mağdur olmuştur.
Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, mazerete bağlı yer değişikliği yapamayan öğretmenlerimize il/ilçe emrine atanma hakkı verilerek,  Anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğünün korunması gibi temel hakların korunmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik." dedi.
Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderilen yazının içeriği şöyle:
"Bakanlığınızca yayınlanan 2020 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’nun "Genel Açıklamalar" Kısmının 2. Maddesinde; "652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinin dokuzuncu fıkrası kapsamındaki eğitim kurumları ile bilim ve sanat merkezleri hariç olmak üzere, alanlar itibarıyla norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlanın tamamı ile alanlar itibarıyla muhtemel boşalacak eğitim kurumları Bakanlığın http:// personel.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilerek öğretmenlerin tercihlerine açılacak ve yer değiştirmeler bilgisayar ortamında hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır. " açıklamasına yer verilmiştir. Bu düzenlemeye göre öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliği işlemleri sınırlı kontenjanlar dahilinde ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığı için çok sayıda öğretmenimiz hizmet puanı yetersizliği ya da alanında boş kontenjan bulunmadığından dolayı mazerete bağlı yer değişikliği yapamayacaklarından mağdur olacaklardır.
Duyuruda il/ilçe emri uygulamasına yer verilmemiştir, İl/ilçe emri uygulamasının yapılmaması, aile bütünlüğünü sağlama noktasında ciddi bir mağduriyet yaratmakta. Anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğünün korunması gibi temel hakların ihlaline neden olmaktadır.
          Bu bağlamda, Bakanlığınızca 2020 Yaz Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliği işlemlerinde kadro yetersizliğinden dolayı yer değişikliği yapamayacakları içim mağdur olacak öğretmenlerimize İl/ilçe emri hakkı verilerek mağduriyetlerin önlenmesi hususunda; Gereğini arz ederiz."
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku