Güncel

TURŞULUKLARLA SÜSLENEN PAZAR !

TURŞULUKLARLA SÜSLENEN PAZAR !

15 Eylül 2018 07:12
-A

+A

    Kırşehir’de kışlık yiyecek hazırlığına başlayan ev hanımları turşu kurmaya başladı. Turşuluklarla süslenen pazar tezgahlarında taze ürünler alıcı bekliyor. Kırşehir’de geçtiğimiz haftadan itibaren pazarcılar tezgahlarını turşuluk ürünlerle doldurdu, ev hanımları da turşu kurmak için ürün satın aldı. kadınlar erişte, salça ve yufkanın yanı sıra çeşitli turşu türleri yaparak kışa hazırlanıyor.
Ev hanımlarının domates, salatalık, pancar dalı ile hazırladıkları karışık turşular kilerlerde yerlerini almaya başladı.
Sebze fiyatlarının mevsimi olduğu için fiyatlarının uygun olduğunu dile getiren ev hanımı Fatma Tekin, "Fiyatı uygun sebzelerden alarak derin donduruculara koyuyoruz.
 Önceden konserve yapıyorduk şimdilerde ise derin dondurucular var. Konserve yapmıyoruz. Şimdi turşu zamanı geldi, kışlık turşularımızı hazırlamaya başladık." dedi.
Kış için lahana, domates, salatalık, biber, fasulye, şeker pancarı dalı ve daha birçok sebzeden turşu hazırladıkların iafede eden tekin, "Bu sebzelerin bazılarını çiğ alarak, bazılarını ise haşlayarak turşu yapıyoruz. Özellikle sirke ile yapılan turşular daha çok dayanıyor. Bizleri yorsa da bu şekilde ev ekonomisine katkıda buluyoruz. Ayrıca kendi ellerimiz ile hazırladığımız ürünleri güven içerisinde tüketiyoruz." diye konuştu.
Şimşek, bir ay sonra ise tarhana, kuşburnu ve şekerpancarı pekmezi yapmaya başlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Tekin, bu mevsimde yoğunluk olarak turşuluklarda ağırlık verildiğini dile getirerek her evde olmasa olmazı olan turşunun püf noktalarına değindi.
Turşu kurmak asırlardan beri süren geleneklerimizden biridir
‘Turşu kurmak asırlardan beri süre gelen geleneklerimizden biridir’ diyen Tekin, ‘Hüsmen Aga’ olarak turşu konusunda senelerin verdiği bir tecrübenin söz konusu olduğunu belirtti.  
Turşunun sezonunun kış mevsimine yaklaşılmasıyla açıldığını söyleyen Tekin, eylül ayından sonra turşu satışlarının artmaya başladığını, mayıs ayından sonra yaza yaklaşılmasıyla birlikte satış oranlarında düşüş yaşandığını dile getirdi.
Turşuda kullanılacak malzeme kaliteli olmalı
‘Turşuda kullanılan malzemenin iyi olması için bitkiler özellikle yaralı ya da yanmış olmamalı’ diyen Tekin, turşunun malzemesinin kaliteli olması gerektiğini belirtti.
Turşu güçlü bir  antioksidan
Turşunun birçok hastalığa yararlı ve faydalı olduğunu belirten  Tekin, turşunun bir probiyotik olduğunu belirterek, turşunun güçlü bir antioksidan olduğunu ifade etti. Turşunun sağlık açısından birçok faydası bulunduğuna dikkati çeken Tekin,  lahana turşusunun özellikle kanser hastalığına karşı koruyucu bir önlem olduğunu söyleyerek, tüketicilere turşu ve şalgam suyu tüketmelerini tavsiye etti.
Turşu bir saklama tekniği
‘Seçilen turşuluk malzemelerin en önemli özelliğinin tam olgunlaşmamış olması olduğunu söyleyen Tekin, “Turşunun kurulma zamanı büyüklerimizden de gördüğümüz gibi sonbahara doğru eylül ayındadır. Çünkü; turşu bir saklama tekniğidir, kış aylarında sebzelerin tüketilmesi için kullanılan bir yöntemdir” dedi.
‘İyi bir turşu görüntüsünden belli olur’ diyen Tekin, turşunun canlı ve parlak gözükmesi gerektiğini belirtti. 
Turşu, güneş almayan odalarda saklanmalı
Tekin, fermente bir ürün olan turşunun saklama koşullarının turşunun olgunlaşmasını sağlayan en önemli özellik olduğunu ifade ederek, turşunun güneş almayan odalarda saklanması ve dinlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti. 
 Fermantasyon tekniği ile üretilen besinlerin başında turşunun gelmekte olduğunu dile getiren Tekin, “Turşu, direkt güneş ışığı almayan odalarda dinlendirilmeli günümüzde farklı fermantasyon teknikleri olsa da klasik ve en sağlıklı yöntem budur.” şeklinde konuştu. 
Turşu suyu ve faydaları
Turşunun kendisi kadar suyunun da yararlı ve lezzetli bir besin olduğunu unutmamak lazım. Turşu suyu turşunun kendi doğası gereği kurduğunuz sebzenin ya da meyvenin özünü barındırır. Bunun yanında salamurayı kurarken kullandığınız limon ve sirke yada damak tadınıza göre kullandığınız bitkiler ayrı bir aroma vermektedir.  
Spor sonrası kaybedilen mineral dengesini sağlamak için alınabilir. Sporcularda oluşan kas kramplarını azalttığı da belirtilmekte. Yemeklerle birlikte alındığında hazmı kolaylaştırmakta ve bağırsak hareketlerini arttırıp besin emilimini azaltarak kilo verilmesini sağlıyor.  Sabahları aç olarak tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırıyor ve tokluk hissi veriyor. Kabızlık durumlarında bağırsak florasının dengesini sağlıyor. Hareketleri arttırarak kabızlığı önlüyor. Alkol alımı sonrası oluşan yan etkileri düzeltiyor. Özellikle içine atacağınız sarımsakla bu etkilerini arttırabilir ve vücudunuzun hastalıklara daha dirençli kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi unutulmamalı her iyi şey kararında güzeldir. Abartılı tükettiğinizde tansiyon, bağırsak florasının daha kötü duruma gelmesi, böbreklerin çok su tutması gibi sorunlara da yol açabilmekte.
Pek çok sebzeden yapılan turşular sofraların vazgeçilmezidir. Sonbahara girdiğimiz şu günlerde evlerde yavaş yavaş turşu hazırlıkları başladı.Eğer hiç tecrübe etmediyseniz, turşu yapmayı gözünüzde büyütüyor olabilirsiniz. Oysa işin sırrı, malzemeleri doğru ölçüde kullanmakta. 
İşte size evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz turşu tarifi:
Malzemeler
Biber, patlıcan, domates, salatalık, lahana, havuç gibi turşuluk sebzeler
Sirke
Su
Deniz veya kaya tuzu
Yapılışı
1 litre suya 1 çay bardağı sirke, 2,5 çorba kaşığı deniz veya kaya tuzu.
Dikkat! İyi bir turşunun ön şartı bu ayarı bozmamak.
Sebzeleri ne kadar birbirine yakın dizerseniz görüntüsü de tadı da o kadar güzel olur. 
Turşuyu yapacağınız kavanozun steril olmasına özen gösterin. Eğer temiz olduğundan emin değilseniz kaynar su ile yıkayın.
Turşu kavanozunun içine alternatif olarak dereotu, nohut, sarmısak koyabilirsiniz. Böylece turşuya farklı bir tat katmış olursunuz. 
Kavanozun dibine nohut mutlaka ekleyin. Bu, turşunun daha çabuk mayalanmasını sağlayacaktır.
Turşu yapacağınız malzemeleri kavanoza dizdikten sonra kapağını sıkıca kapatın. Turşunuzu ne kadar iyi muhafaza ederseniz ömrü de o kadar uzun olur.
Yaklaşık 1 hafta-10 gün kadar beklettiğiniz turşunuz artık hazır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku