Güncel

Üniversite’de Psikolojik Sağlamlık Eğitimleri

Üniversite’de Psikolojik Sağlamlık Eğitimleri

Okunma: 345

4 Ocak 2022 16:30
-A

+A

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi PDRMER Müdürü Doç. Dr. Davut AYDIN (Psikolojik Danışman) ve PDRMER Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Evren ERZEN’in (Psikolojik Danışman) moderatörlüğünde, AEU Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ferdağ KAHRAMAN AKSOYAK ile Motivasyon ana başlığında Akademik Anne [Bağımlılıkla Mücadelede Bilinçli Anne] konusu ele alındı.
Webinarda bir akademisyen ve çalışan bir kadın olarak anne olabilmenin zorlukları, bu zorluklarla mücadelede destek alınan güç kaynaklarını konuşuldu. Yayını canlı takip eden katılımcıların sorularıyla dahil olduğu webinarda gündelik yaşamda çalışan kadın olmanın zorlukları bilimsel bakış açısıyla farklı yönlerden irdelendi.
Gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması ve onlara sağlıklı yaşama bilincinin kazandırılmasında en büyük görev okula, öğretmene, aileye ve toplumun iş birliğine düşmektedir. Anne ve öğretmenlerin bu mücadelede yeri çok önemli. Uyuşturucu madde kullanan çocuğu ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olursanız bağımlılıktan kurtulma şansı da o kadar artar.
Türkiye, yasa dışı haşhaş ekimi ve buna bağlı afyon üretiminin gerçekleştiği Güneybatı Asya ülkelerine yakın bir coğrafyada yer almaktadır. Üretim bölgelerine yakın bir coğrafi konumda bulunmanın yanı sıra geniş bir uyuşturucu kitlesine sahip Batı Avrupa ülkeleriyle de komşu durumundadır. Bu konumu itibariyle Türkiye, üretim bölgelerinden tüketici ülkelere yönelik olarak gerçekleştirilen transit uyuşturucu madde kaçakçılığı güzergâhında yer almaktadır.
Bunun yanı sıra;
Genç ve dinamik nüfusu, Her geçen gün güçlenen ve gelişen ekonomisi, Gelişen turizmi ve sosyal hayatı, Stratejik konumu ve komşu ülkelerde yaşanan siyasi gelişmeler Türkiye’yi, uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığında transit ve hedef ülke konumuna getirmiştir.
Genç bir nüfus yapısına sahip olan ülkemizde sigara, alkol, kumar ve uyuşturucu madde ile tanışma ve kullanım yaşı giderek düşüyor. 12-17 yaş arası gençlerin risk altında olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Maalesef madde bağımlılığı ile mücadelede henüz kamu ve sivil toplum örgütleri, sanat, spor, üniversite ve medya kurumlarımızın arasında arzu edilen duyarlılığı koordinasyonu sağlayabilmiş değiliz. Gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması ve onlara sağlıklı yaşama bilincinin kazandırılmasında en büyük görev okula, öğretmene, aileye ve toplumun iş birliğine düşmektedir. Anne ve öğretmenlerin bu mücadelede yeri çok önemli. Uyuşturucu madde kullanan çocuğu ne kadar erken fark eder, ona yardımcı olursanız bağımlılıktan kurtulma şansı da o kadar artar.
Erken teşhis için çocuğunuzda şu ölçütlere dikkat ediniz:
Bitkinlik, dalgınlık, halsizlik, Sinirlilik, saldırganlık, baş dönmesi, Gözbebeklerinde büyüme ve sulanma, Gözlerde kızarıklık, donuk bakışlar, Burun akıntısı, kanama ve kızarıklık, Kusma, iştahsızlık, aşırı kilo kaybı, yüz renginin solması, Ağızda kuruma, vücutta kaşıntılar, Canlılık, enerji artışı, uzun süre uyumama, Sebepsiz gülmeler, ağlamalar, Sık sık tuvalet ihtiyacı, Şiddetli ağrı ve kramplar, Duygusal çöküntü ve mutsuzluk, Aşırı para harcama, Suç işleme eğilimi ve saldırganlık, Arkadaş çevresinin değişmesi, Aile içi ilişkilerin zayıflaması, Yalnız kalmayı tercih etmesi, Derslere olan ilgisinin azalması, Kendisinin veya evdeki değerli eşyaların nedensiz kaybolması, bunların bazılarını çocuğunuzda gözlemlediyseniz,
Hemen endişelenmeyin!
Çocuğunuz ya da bir yakınınız uyuşturucu/uyarıcı madde kullanıyor olabilir. Paniğe kapılmadan durumu gözlemleyin. Uzman bir hekimin bilgisine başvurun, yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edin. Çocuğunuzun arkadaş çevresini inceleyip sorunun kaynağını belirlemeye çalışın. Çocuğunuza kesinlikle kötü davranmayın, onu suçlamayın, sabırla dinleyin. Çocuğunuza daha fazla zaman ayırın ve sevginizi ona gösterin. Aile bağlarını gözden geçirip, sorunları giderip güçlendirmeye çalışın, eğer boşanmış çiftlerseniz çocuğunuza destek olmak için bir araya gelin. Sosyal ve sportif etkinliklere katılımını teşvik edin. Arkadaş seçiminde titiz davranması konusunda yol gösterici olun. Söylediklerini ciddiye alın, kastettiği şeyi anladığınızdan emin olun.
Uyuşturucu madde gençler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre
Madde kullanma nedeni olarak;
Merak, Arkadaş çevresi, Fiziksel ve psikolojik sorunlar, Sevgisizlik, ilgisizlik, parçalanmış aileler, Büyüklerine özenti.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku