Güncel

VALİ AKIN’IN “ATATÜRK’ÜN İLİMİZE GELİŞİNİN 101. YILDÖNÜMÜ” MESAJI

VALİ AKIN’IN “ATATÜRK’ÜN İLİMİZE GELİŞİNİN 101. YILDÖNÜMÜ”  MESAJI

Okunma: 515

22 Aralık 2020 16:11
-A

+A

           Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 101.yıl dönümü” nedeni ile mesaj yayımladı. "Saygıdeğer Kırşehirliler, İlimize gelişlerinin 101. Yıldönümünde İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti’ni saygı ve minnetle anıyoruz. " ifadesinde bulunan Vali Akın mesajına şöyle devam etti:           
           "Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'ndan yenik sayılmasıyla işgal edilen vatan topraklarını kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya çıkmışlardır. Yapılan temaslar ve düzenlenen kongrelerde alınan ‘milletin istikbalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ilkesi gereğince, Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki Temsil Heyeti Milli Mücadelenin merkezi olarak seçilen Ankara’ya hareket etmişlerdir.    
            Milletimizin birlik ve beraberliğini perçinlemek ve Milli Mücadele ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla Temsil Heyeti Ankara’ya geçerken, yol güzergâhı üzerinde olan illerde de temaslarını sürdürmüş, Mucur ve Hacıbektaş’ta 3 gün süren incelemelerin ardından 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e gelmişlerdir.
Kırşehir halkı vatanın kurtuluşu için yola çıkan Temsil Heyeti Başkanı Mustafa Kemal Paşa ve üyelerini büyük bir coşku içinde karşılamış ve kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirmişlerdir. 25 Aralık’ta Kaman’a geçen Mustafa Kemal Paşa, Kırşehirlilerin vatan ve millet sevgisiyle dolu olduğunu görmenin mutluluğuyla ilimizden ayrılmışlardır. 
             Milletinin tüm varlığı ile arkasında olduğunu görmek Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki millet temsilcileri için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur. 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisimizin açılması, düzenli ordunun kurulması, milletimizin tüm varlığıyla bu mücadeleye destek olması kurtuluş ümidimizi daha da artırmıştır. Nitekim vatanın kurtuluşu için verilen bunca emek boşa çıkmamış, halkımızın azim ve kararlılığı sayesinde Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmıştır. 
            Milletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de kutsal vatan topraklarını her türlü tehditten korumak için mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır. Kırşehir halkı, tüm yokluklara rağmen verdiği eşsiz mücadele ile Cumhuriyete ulaşan yolu açan Mustafa Kemal Paşa ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onları saygı ve minnetle yâd edecektir.
            Bu duygularla, ilimize gelişinin 101. Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla aynı inanç uğrunda mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum. "
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku