Güncel

Vatandaş kara kara düşünüyor...

Vatandaş kara kara düşünüyor...

Okunma: 1134

10 Aralık 2020 16:03
-A

+A

      Ülkemizde yaşanan korona virüs etkisini göstermeye devam ediyor. İlimizde artarak devam eden korana virüs piyasaları alt üst etti. Korona virüs'ün olumsuz etkilerinden hem vatandaşlar hem de ilimiz esnafları nasibini aldı. Kış mevsiminde giderler artarken esnaf ve vatandaşlar  kiralar, market ve pazar masrafları, kredi ödemeleri ve faturaların hesabını yaparken elektrik faturalarına yansıtılan şirket temsil ağırlama giderlerinin eklenmesi ile kara kara düşünmeye başladı...
        "Zaten pandemi döneminde ekonomik olarak zor günler yaşadık ve hala da yaşıyoruz...Elektirk faturasına yansıtılan şirket temsil ağırlama giderlerinin eklenmesi bizleri daha da zorlayacak...Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız...Bu işin sonu nereye varacak" diyen vatandaş gider vatandaşa gelir şirkete ifadelerini kullanıyor...
İşte haberin ayrıntıları...  
         Pandemi sürecinin ülkeyi ekonomik olarak kasıp kavurduğu bir dönemde vatandaşın gideri  artarken birde buna elektrik faturalarına yansıtılan şirket temsil ağırlama giderlerinin eklenmesi vatandaşların cebini daha da yakacak...
Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamaları 5 yıl daha elektrik faturalarına eklenecek. Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
         Pandemi ve ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı.
Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. Bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.
Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri her 5 yılda bir yeniden açıklanıyor.
        Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek.
        Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku