Güncel

VATANDAŞLARA BAYRAM ŞEKERİ UYARISI

VATANDAŞLARA BAYRAM ŞEKERİ UYARISI

14 Ağustos 2018 07:45
-A

+A

   İlimizde Çeşitli Pastane ve Marketlerinde Görücüye Çıkan Bayramların Vazgeçilmez İkramı Şeker ve Çikolataların Satışları Başladı.Satışlarda şimdilik beklenen yoğunluğun yaşanmadığını belirten satıcılar, Arefe gününe denk gelen 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü şeker ve çikolata satışlarının beklenen düzeyde olacağını söylediler. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte tezgâhlardaki yerini alan şekerler müşterilerini bekliyor. Dükkân önlerine konulan çeşit çeşit şeker, lokum ve çikolata tezgâhlarındaki fiyatlar geçen yıla oranla çok fazla bir farklılık göstermiyor. Birçok market şeker ve çikolata satışlarının yapıldığı özel stant kurarak müşteri bekleyen esnaflar; “Kurban Bayramı’na az bir süre kalınca şeker, lokum ve çikolata satışlarımız her geçen gün artıyor. Lokum ve diğer şeker fiyatlarında bu yıl önemli bir artış yok. Alışverişini son günlere bırakmamak isteyenler bayram şekerlerini şimdiden almaya başladı. Bayram yaklaştıkça satışlar daha da artacak” dedi.Kırşehir'in tarihi Uzun Çarşısı'nda bayram alışverişi nedeniyle gıda malzemelerinin satıldığı dükkanlarda yoğunluk başladı. Esnaf, Kurban Bayramı'nın olmazsa olmazı şekerde, merdivenaltı üretimlere karşı vatandaşı uyardı.
Kırşehirliler şeker, çikolata, kahve, lokum, kuru yemiş ve kolonya gibi ikramlık ürünlerden almak için bütçesine göre farklı çeşitlerin sunulduğu Uzun Çarşısı'nı tercih ediyor. Özellikle gıda malzemeleri satın alırken sağlık açısından kalitenin ön planda tutulması gerektiğini belirten şeker satıcısı esnaflar, bazı bayramlar talebin daha az, bazen ise çok olduğunu söyleyerek Kırşehir'de bayram alışverişi yoğunluğunun başladığını söyledi. Bu yıl çikolataya daha fazla talep olduğunu dile getiren Esnaf, "Gıda maddesinin daha sağlıklı olması için kalite ön planda tutulmalı. Herkes bütçesine göre az veya çok da olsa bir miktar bayram şekeri alıyor. Şekerler 16 ile 22 lira arasında değişirken çikolata fiyatları ise 170 liraya kadar çıkıyor" dedi.
 “YILLIK KİŞİ BAŞI ORTALAMA TÜKETİM 2,1 KİLOGRAM”
Kurban Bayramı’nın şekerli mamul sektörünün yıllık satışlarının önemli bir bölümünün gerçekleştiği dönemler olduğuna işaret eden Esnaflar, sözlerine şöyle devam etti: “Bayram dönemleri sektör açısından daha hareketli geçiyor. Genellikle ön plana çıkan şeker ve çikolata satışlarının bayram dönemlerinde 500 milyon lira civarında seyrettiğini gözlemliyoruz. Bunun neredeyse yarısını, yani 250 milyon liralık kısmını bayram şekeri oluşturuyor. Bayram şekeri diye tabir edilen ürünlerin satışı bayram dönemlerinde artıyor. Yıllık (kişi başı ortalama) toplam tüketimin 2,1 kilogram olduğu bayram şekerinin yüzde 60’ı bayramlarda tüketiliyor. Özellikle geleneksel ürünler olarak adlandırdığımız lokum, pişmaniye gibi ürünlere ilginin bayram döneminde arttığı görülüyor” ifadelerine yer verdi.
Kurban Bayramının vazgeçilmez ikramlarından olan bayram şekerleri, talebin az olması nedeniyle 'Nerede o eski bayramlar' dedirtiyor.
Çeşit çeşit tadı ve renkli ambalajlarının içinde özellikle çocukların büyük ilgisini çeken ve Kurban Bayramında küçük-büyük tüm ziyaretçilere ikram edilen bayram şekerleri, tezgahlarda yerini aldı.
Rengarenk görüntüsüyle pazarlarda, marketlerde ve seyyar satıcıların tezgahlarında alıcılarını bekleyen bayram şekerleri, satışların az olması nedeniyle satıcısının yüzünü güldürmüyor.
Uzun Çarşı  esnaflarından Murat Kamalı yaptığı açıklamada, Kurban Bayramına kısa bir süre kalmasına rağmen halkın çok fazla bayram alışverişi yapmadığını söyledi.
Satışlarının çok durgun olduğunu, her geçen yıl satışların daha da düştüğünü ifade eden Kamalı, büyük süpermarketlerin ve alım gücünün düşmesinin, satışların düşmesinde büyük etken olduğunu belirtti.
Kamalı, 'Ne bayramı, bayram ne geziyor. Son yıllarda satışlarımızda hep düşüş oldu. İnsanlar fiyat soruyor ama almıyor'
AŞIRI SICAK HAVA ÇİKOLATALARI ERİTTİ
Kamalı, havaların sıcak olması nedeniyle çikolataların da tezgahta eridiğini, bu nedenle satılamadığını söyledi.
Kamalı, elinde çikolata olan esnafın zarar ettiğini, çikolata satışlarının hemen hiç yapılamadığını bildirdi.
ARTIK BAYRAMLAR ESKİSİ GİBİ DEĞİL
Esnaf Adem Tokköz ise meyveli şekerin 5-6, içi dolgulu şekerin 6-12 lira, sütlü şekerin 6-12 lira ve limonlu şekerin de 3,5 liradan satışa sunulduğunu söyledi.
Satışları sıcak havaların da olumsuz etkilediğini ifade eden Tokköz, 'İnsanlar artık bayramlarda tatillere gidiyorlar. Bu nedenle bayram alışverişi de yapmıyorlar. O nedenle satışlarımız düşük. Artık eski bayramlardaki o satışları yapamıyoruz. Satışların önümüzdeki hafta hareketlenmesini ümit ediyoruz' dedi.
"ŞEKERİ ŞEKERCİDEN ALIN"
Son yıllarda şeker piyasasında da merdivenaltı üretim ve korsan satışların başladığını söyleyen Kutucu, manavların dahi şeker piyasasına yöneldiğini belirtti. Esnaflar şöyle konuştu: "Her meslekte bir korsan satıcı bulunur. Bayram yaklaşırken şeker de her türlü esnafın tezgahlarında sunulmaya başladı. Tabii ki bu tercih vatandaşlara kalmış ama şekeri şekerciden alın. Korsan satıcılar ya civar illerden ürün alıyor yada elde kalmış eski malı daha ucuza veriyor. Bayram gelince para kazanmak için şeker satışına başladılar. Ama her ürünü kendi satıcısından almak gerekir. Çünkü şeker şekercide daha kalitelidir."
ALIŞVERİŞİN VAZGEÇİLMEZİ KOLONYA
Tarihi Uzun Çarşıda kolonya satışı yapan  Esnaflar bayram nedeniyle satışlar hızlandı. Limondan Kordon büyüsüne kadar 42 çeşit kolonya sattıklarını söyleyen esnaflar, en çok tercih edilen çeşitlerin ise limon, beyaz zambak. Yarım litresi 10 lira, 1 litresi ise 15 lira olan kolonyadan hiçbir vatandaşın vazgeçemediğini anlatan Esnaflar, Limon kolobyasının çok tercih edildiğini belirterek, "Bu şişeler hiçbir yerde bulunmadığı için en çok ilgiyi onlar çekiyor. Müşterilerimiz hem hediyelik alıyor hem de bayramda ziyaretçilerine sunmak için evine alıyor" dedi.
ŞEKER ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ
Şeker alırken domuz ve türevi içerdiği için üzerinde E441 veya jelatin veya gelatin yazan ürünler için çok ihtiyatlı olunmalı.E120 Karmin boya maddesi ihtiva eden ürünler, hem bilhassa çocukların sağlığı için zararlı, hem de bir böcekten elde edilen katkı maddesi olduğu için dinen mahzurlu olduğu düşünülmeli.E471, E472, E473, E474, E475, E476, E477 Mono ve Digliserit ve tuzlarını içeren ürünlerde, bu katkı maddesinin hem hayvani yağlardan, hem de bitkisel yağlardan üretildiği dikkate alınmalı.Etikette bunun açıkça belirtilmiş olması gerekir. Eğer bitkisel olduğuna emin isek kullanabileceğimizi, aksi halde uzak durmamız gerektiğini bilmeliyiz.
E950, E951, E952 ve E954 Suni tatlandırıcılar Asesulfam, Aspartam, Sıklamik Asit ve Sakkarinleri ifade eder. Bunlar, gıdalarda ve ilaç sanayiinde tatlandırıcı olarak kullanılırlar; fırınlanmış yiyecekler, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, mandıra ürünleri, pastalar, farmasotik olarak ağız hijyeni ve son zamanlarda içeceklerde de kullanılıyor. The Center for Science in the Public Interest (CSPI) yapay tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumu en kötü 10 katkı maddesi listesine dahil etti; bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku