Güncel

VERESİYE İSTEYEN MÜŞTERİ SAYISI ÇOĞALDI

VERESİYE İSTEYEN MÜŞTERİ SAYISI ÇOĞALDI

29 Eylül 2018 07:32
-A

+A

   Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle ve her şeye zam gelmesiyle birlikte vatandaşların alım gücü günden güne daha da düşüyor. Ekonomik kriz yüzünden sıkıntı yaşayan vatandaşlar da yeniden mahalle bakkallarındaki veresiye defterlerine yöneldi. Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar, yeniden mahalle bakkallarındaki veresiye defterlerine yöneldi. Ekonomik kriz yüzünden vatandaşa destek olan mahalle bakkalları ise,  vatandaşların da veresiyelerini gününde ödeyerek kendilerine destek olmalarını istediler.
“VERESİYE İSTEYEN MÜŞTERİ SAYIMIZ ÇOĞALDI”
Yaşanan ekonomik kriz yüzünden son günlerde veresiye isteyen müşteri sayısının bir hayli arttığını belirten Kırşehir Bakkallar ve Bayileri Esnaf Odası Başkanı Murat Zobu; “Artık günü birlik, maaşına bir hafta kalmışken veresiye isteyen müşteri sayımız çoğaldı. Dolayısıyla bizde bunlara mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışıyoruz.  Veresiye verirken vatandaşlara bir uyarımız oluyor. Ana gıda maddelerini veresiye verelim ama keyif verici alkol ve tütün gibi ürünleri bizden veresiye istemeyiniz. Çünkü bunları veresiye vermek istemiyoruz. Dolayısıyla bizde kendi işimizi devam ettirmek zorundayız. Bizler bakkal esnafları olarak bu ekonomik krizden mümkün mertebe kendimizi korumak durumundayız. Sermayemizi küçültmememiz gerekiyor. Satmış olduğumuz ürünleri de gününde tahsil etmemiz gerekiyor ki, kendi işimizi devam ettirebilelim. Vatandaşlarımız almış oldukları veresiyeleri gününde ödesinler ki, bizde işimizi devam ettirip, onlara tekrar veresiye verebilelim.” Diye konuştu.
 “ALIM GÜCÜMÜZ İYİCE AZALDI”
Mahalle bakkalında veresiye ile alışveriş yaptığı esnada konuşan Gülbahar Sönmez alım gücünün iyice azaldığını ifade ederek; “Bakkalımız iyidir, bizi idare ediyor. Aybaşından aybaşına veresiyelerimizi ödüyoruz. Her şeye zam geldi, alım gücümüz iyice azaldı. Mecbur zorluk çekiyoruz. Eskiden bu kadar veresiye almıyorduk ama son zamanlarda veresiyelerimiz iyice arttı.” Dedi.
“EMEKLİ MAAŞIYLA BAYA ZORLUK ÇEKİYORUZ”
Emekli maaşının yetmediğini belirten Adem Kaya da; “Ben emekliyim, benim emekli maaşım 1200 TL. Bu emekli maaşıyla ekonomik olarak baya zorluk çekiyoruz. Mecburen veresiye alıyoruz. Marketlerden alışveriş yapamıyoruz. Mahalle bakkalımız bizi idare ediyor.” Diye konuştu.
“BİZLER GÖĞÜS GEREREK SOSYAL PATLAMAYI DA ÖNLÜYORUZ”
Kırşehir Nasuhdede Mahallesinde 30 yıldan beri bakkalcılık yapan esnaf ise, veresiyelere göğüs gererek sosyal patlamayı da önlediklerini ifade ederek; “Son zamanlarda veresiyelerimiz baya arttı. Bizler de mecbur göğüs geriyoruz. Çünkü 20 yıllık müşterimiz, 10 yıllık müşterimiz var. Onlar maaşlarını alana kadar veresiye yazıyoruz. Maaşlarını aldıklarında veresiyelerin hepsini ödeyemiyorlar. Mecbur buna da göğüs geriyoruz. Temel gıda ürünlerinde Türkiye çapındaki bütün mahalle bakkalları olarak göğüs geriyoruz. Bizler göğüs gererek sosyal patlamayı da önlüyoruz. Biz halkın barometresiyiz. Dolar’ın artışıyla birlikte insanların alım gücü düştü. Her şeye zam geldiği için bizim de veresiye defterlerimiz iyice kabardı. Müşterilerimin çocuğunu aç bırakmaya vicdanım el vermediği için mecburen göğüs geriyoruz.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku