Güncel

VİZE HAFTASI EN ÇOK ONLARA YARADI

VİZE HAFTASI EN ÇOK ONLARA YARADI

6 Kasım 2018 07:00
-A

+A

  Üniversitelerin final haftalarında en çok iş yapan esnaf olan kırtasiyecilerle Yeni Yeşilyurt Gazetesi olarak görüştük.
Şehrimizde 48 yıldır kırtasiyecilik yapan Alaattin Kırtasiye sahiplerinden Ramazan Karabulut, özellikle Ahi Evran Üniversitesi öğrencilerinin final ve vize dönemlerinde işlerinin yoğun olduğunu belirtti. Okulların açıldığı zamanlarda işlerinin yoğun geçtiğini söyleyen Ramazan Karabulut ama daha çok üniversite öğrencilerinin müşterileri olduğunu söyledi. Konumu itibariyle de müşteri anlamında sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Ramazan Karabulut, “Genel olarak müşterilerimiz okuyanlar olduğu için pek fazla kar elde etmeye çalışmıyoruz.” dedi.
“İnsanlar parayı elinde tutmaya çalışıyor”
Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların ve doların da yükselmesinin insanları biraz tedirgin etiğini söyleyen Ramazan Karabulut, “Çevremizde birkaç ilkokul olması nedeniyle dönem başlarında genel olarak işlerimizin en yoğun olduğu dönemler. Onun dışında Ahi Evran Üniversitesi’nin vize ve final dönemlerinde de çok yoğun geçiriyoruz. Genel olarak konumumuz gereği çok ciddi sıkıntılar yaşadığımız söyleyemem ama insanlar son
 zamanlarda biraz daha parayı elinde tutmak istiyor. Tabi üniversite öğrencileri için bunu söyleyemem sonuçta final haftaları.” dedi.
İşlerinin özellikle fotokopi üzerine yoğunlaştığını söyleyen Ramazan Karabulut, “Genellikle öğrenciler birbirinin defterini çektiriyor. Tabi bu birkaç öğrenci değil atmış yetmiş kişi olunca bizim işlerimizin de yoğunluğu artıyor. Özellikle son günlere de bu işlerini bırakmaları bizi de ister istemez zorluyor.” dedi.
“Onlar sadece müşterim değil”
Üniversite öğrencileriyle sadece müşteri ilişkilerinin olmadığını söyleyen Ramazan Karabulut, “Onlar sadece müşterim değil kardeşlerim de. Bir çoğuyla en az dört yıl iş yapıyoruz. Doğal olarak bu uzun süreçte çoğuyla abi kardeş ilişkilerimizde oluyor. Dertlerini sorunlarını dinliyoruz. Yeri geliyor birlikte oturup çay içiyoruz. Haliyle bir müşteri ilişkisinden öteye geçiyor durum. Ne onlar bizi ne de biz onları zor durumlarda bırakmıyoruz.” dedi.
Uzun yılardır bu sektörde olduğunu söyleyen Ramazan Karabulut, “Son zamanlarda işler biraz daha düşük gibi tabi bunda yaşanan sosyal olayların ve ekonomik sıkıntıların payı büyük.
Umuyorum ki kısa zamanda işler düzelir ve biz de normal iş seviyemize döneriz.
Bizim için olmasa da bu durum bir çok esnaf için büyük sıkıntılar yaratıyor. Özellikle dolara endeksli mallar satan esnaflar büyük sorunlar yaşıyor.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku