Güncel

YAĞMURSUZ MEVSİM KORKUTUYOR

YAĞMURSUZ MEVSİM KORKUTUYOR

2 Mayıs 2018 07:19
-A

+A

      Son üç yıldır yağışların az olması bu yıl kuraklığı üst seviyelere çıkarttı. Kırşehir’de bir çok bölgesinde vatandaşlar yağmur dualarına çıkarken, meteoroloji bu hafta sonu yağmur beklendiği müjdesini verdi ve önümüzde birkaç gün yağmur beklenmesi çiftçilerimizi umutlandırdı. Geçtiğimiz aylarda yağan yağmur  çiftçilere umut olmuştu Nisan ayında beklenen yağmur beklentilerin  altında seyretmesi ister istemez umudun yerini bekleyişler aldı. Kaman Çiftçisi  İsmail Kılıç , 2015 yılından bu yana beklenen yağışlar olmadığı için kuraklık endişesi üst seviyelere çıktı. Kış mevsiminin yağışsız geçmesinin ardından bahar yağmurlarının da şu ana kadar yağmaması vatandaşları korkutmaya başladı. Meteoroloji ise bu hafta sonunda yağışların başlayacağı müjdesini verdi.. 2018 yılında da had safhaya ulaştı. İklim değişikliği ve rakımın yüksek olması nedeniyle kuraklıktan etkilenen illerden bir tanesiyiz. Hem çiftçimiz büyük sıkıntı yaşamakta hem de dağdaki kuşlarımız, böceğimiz, tüm insanlığımız burada zarar görmekte. İçme sularında azaldığını dile getiren Kılıç köy çeşmelerin eski zamanları da akan su oranı son yıllarda giderek azalmaya başladı bu durumdada özellikle çiftçiler  büyük zarar verirken iklim değişikliğinin  büyük etkisi olduğunu dile getirdi. Derelerimiz kurudu, akmıyor. Nisan ayı geride kaldı. Nisan ayı yağmur ayı, bereket ayı olması gerekirken bir kuraklık gidiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde beklenen yağmurlar gelir dedi.
 
Kılıç, Nisanda beklenen yağmur çiftçilerin can simidiydi fakat Nisanda beklenen yağmur olmayınca umudumuz Mayıs ayına kaldı dedi.
Ayrıca Nisan yağmurlarının tarıma da ne derece faydalı olduğu bilinen bir gerçek. Çiftçilerin en ihtiyaç duyduğu dönemlerden biri olan bu süreçte yağmur, gübre ve toprağın birbirine karışması ve tohumun filizlendirilmesi için çok büyük önem arz ediyor.
BAHAR YAĞMURLARI ŞEHİRLER İÇİNDE ÖNEMLİ
Nisan yağmurlarının faydası çok; ancak bu faydadan herkes yararlanamıyor. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız korkarız ki yağmurlar, faydanın yanı sıra zarar da barındırıyor. Fabrikaların saldığı zehirli gazlar her ne kadar filtre edilse de çoğu sanayi kuruluşu legal veya illegal yollardan filtreli salınım kurallarını tam uygulamıyor. Bunun sonucu havada asılı kalan zararlı karbon ve kükürt partikülleri yağmurlar aracılığı ile toprağa iniyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku