Güncel

YASAK BİTTİ, BALIK TEZGÂHLARI ŞENLENDİ

YASAK BİTTİ, BALIK TEZGÂHLARI ŞENLENDİ

4 Eylül 2018 07:32
-A

+A

   Av yasağının kalkmasıyla açılan balık sezonu tezgahları hareketlendirdi. Kırşehir'deki balıkçılar da bu sene balık sezonundan beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. 1 Eylül itibarıyla kalkan av yasağı tezgâhları hareketlendirdi. Hafta sonunu fırsat bilen ve yılın ilk balıklarını almak isteyenler Uzun çarşıda ve seyyar halde balık satan satıcılar baraj ,ırmak ve göllere akın etti. Balık fiyatlarının sezonun ilk balıklarına göre uygun olduğunu dile getiren esnaf, önümüzdeki haftalarda balık çeşitlerin artması ile birlikte balık fiyatlarında düşüşü yaşanacağını ifade etti.
 Av yasağının kalkması ile birlikte işlerin artığını ve bu sene beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden  balık satıcıları, “Yeni sezonumuz hayırlısıyla başladı, inşallah hayırlı uğurlu olur, balıklar bol olur, vatandaş ucuz ucuz balık yer. Bu sezon çok bereketli geçecek diye bekliyoruz. Daha ilk günden bol ve büyük balıklar geldi. Vatandaşlarda balığa büyük bir özlem var.  Konya’da en çok küçük balık gidiyor, İstavrit sardalye, hamsi. Ondan sonra, levrek, çupra veya deniz balıklarından hangisi varsa mesela palamut, çinakop, sazan ve alabalık onlar çok gidiyor. Kırşehir balığı ve tutmayı  seviyor. Balık fiyatlarımız şuanda oldukça normal. Kırşehirli vatandaşlarımız hem kendi sağlıkları için, hem de çocukların sağlıkları için haftada en az 2 gün balık tüketmeleri tavsiye ediyoruz. Balık sağlığımız için oldukça önemli. Balıklarımız günlük taze bir şekilde müşterilerimiz ile buluşuyor. Vatandaşlarımız balık almadan önce bizlere aldıkları balığı nerede pişirecekleri söylemleri önemli. Çünkü bizler vatandaşlarımıza balık tercihleri noktasında daha sağlıklı bilgiler verelim.  İklime ve hava şartlarına göre Hamsi ve istavritlerimiz yağda kızartılması daha güzel olur. Çünkü hava sıcak olduğu için balıklar yağlanmadı. Yağlanmadığı için de yağda kızartılması daha güzel olur.  Hava ne kadar soğuk olursa balık o kadar güzel ve lezzetli olur. Bizler hükümetimizden balığı özendirici ve balığın faydaları ile ilgili televizyonlarda, radyolarda kamu spotu yapılmasını istiyoruz” dedi.
BALIKLARI SAKLARKEN DİKKAT
Balık saklama ve balık fiyatları hakkında da bilgi veren Balıkçı esnaf, “Balıkları her zaman için taze tüketmemiz daha faydalı. Ama yinede balıkları bir kaç gün buzlukta bekletmek istersek poşet içinde bekletmememiz gerekiyor. Balıkları özellikle temizleyip poşette değil de bir kap içinde buzlukta tutarsak balık hem kızışmaz hem de daha faydalı olur. Şu anda tezgahımızda bulunan balık fiyatları ise palamut 15 TL, hamsi 15 TL, istavrit 15 TL, çupra ve deniz levrekleri 35 TL. Önümüzdeki günlerde balık çeşitlerin artması ile birlikte balık fiyatların da düşmeler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku