Güncel

YAYA İÇİN Mİ ESNAF İÇİN Mİ?

YAYA İÇİN Mİ ESNAF İÇİN Mİ?

30 Nisan 2018 07:26
-A

+A

Yayaların akan trafikte daha güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere gitmesi için yapılan kaldırımlar yaylar dışında her iş için kullanılıyor. Araçlar, gruplar halinde toplanan insanlar, satılan ürünler tarafından işgal edilen kaldırımlara tepki gösteren vatandaşlar, “Kaldırımlar yayalar için mi yoksa araç ve esnaflar için mi yapılıyor belli değil. Kaldırım işgali aynı zamanda bizim medeniyetten nasibimizi almadığımızı da ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.
Kullanım hakkı tamamen yayalara ait olan kaldırımların duyarsız vatandaşlar, araçlar ve ürünler tarafından işgal edilmesine tepki gösteren Kırşehirliler bu işgale son verilmesini isteyerek yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyor. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Yaya kaldırımı, “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.” diye tanımlanıyor. Araç trafiğinin güvenli ve seri bir şekilde akışı ne kadar önemli ise, trafik tanımı içerisinde de yer verilen yayaların can güvenliği de bir o kadar önemlidir. Bu da ancak yayaların başta kendilerine ayrılmış olan yaya kaldırımını kullanabilmeleri ve diğer kurallara uymaları ile sağlanabilecektir. Ancak bunun için önce yaya kaldırımlarının araçlara, satılan ürünlere değil, yayalara ait olduğunun bilincine varılması gerekmektedir.
“ENGELLİ VATANDAŞLARIN KALDIRIMLARI KULLANMASI İMKÂNSIZ HALE GELİYOR”
Kaldırım işgalleri, Kırşehirlilerde artık sabır bırakmıyor. Kaldırımların yayalara ait yürüme alanları olduğu bilinci bir türlü oturmuyor. Araçlar kaldırımlara park ediliyor, esnaflar malzemelerini kaldırımlara diziyor bunlar ise yayalara yürüme alanı bırakmıyor. Bu yetmezmiş gibi birde şehrin ana arterlerinde yapılan binaların inşaat malzemeleri de kaldırımlara konulunca durum iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Özellikle engelli vatandaşların kaldırımları kullanması ise neredeyse imkânsız hale geliyor.
KALDIRIMLAR YAYALAR HARİÇ HERKESİN
Birçok esnaf, lokanta ve çay ocaklarının yaptıkları işgaller nedeniyle vatandaşlar kaldırımlarda yürüyemez hale geldi. Yaya kaldırımlarının işgal edilmesi dolayısıyla yollarda yürümek mecburiyetinde kalan insanlar, hem trafiği hem de kendi can güvenliklerini tehlikeye atıyor. Birçok caddede yayalar kaldırımı kullanamıyor. Özellikle yürüme alanının dar olduğu caddelerde kaldırımda teşhir edilen ürünler yayaları tehlikeye atıyor. Kaldırımı kullanamayan yaya, yola iniyor. Kaldırım ve caddelerde direk, duba, çöp tenekesi ve park etmiş araçlara vatandaşın tepkisi giderek artıyor. Vatandaşlar tepkilerini şu şekilde dile getirdi: “Kaldırımlar yayalar için mi yoksa araç ve esnaflar için mi yapılıyor belli değil. Kaldırım işgali aynı zamanda bizim medeniyetten nasibimizi almadığımızı da ortaya koyuyor. Kaldırımda yürüyemez hale geldik. Kaldırımlarda yayalar hariç her şey mevcut durumda. Yayalara araçları park ediyorlar, esnaf sattığı ürünleri, kahveci masasını ve sandalyesini koyuyor. Eee biz ne yapacağız. Kaldırım bunlarla işgale edildiği için mecbur biz de hayatımızı tehlikeye atarak yoldan gidiyoruz. Bize ait kaldırımlar dururken biz neden yola iniyoruz.”
ÇÖZÜM İÇİN DAHA NE BEKLİYORLAR
Vatandaşlar: “Kaldırımlarımızda yürüyemiyoruz. Her yer işgal altında. Buna bir çözüm bulunmalı. Yetkililer önlem almıyor. İlimizde bulunan birçok mağaza, kaldırımları adeta dükkân gibi kullanıyor. Yetkililer bunların takibini yapmıyor. Esnafın bazıları da adeta dükkânının önündeki kaldırımı da almış gibi hareket ediyor. Yürümeye yer kalmıyor. Bunların da denetlenmesi gerekmez mi? Bizler yıllardır bu işgallerden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Ama önlem alan, çözüm bulan olmuyor. Yetkililer neyi bekliyor? Ceza kesiyorlar ama kesilen cezalar caydırıcı değil. Daha caydırıcı cezalar uygulamaları gerekir. Bir an önce bu sıkıntıların giderilmesi için ellerini taşın altına koyarak, yasaları ve görevlerini uygulasınlar. Vatandaş olarak tüm beklentimiz bu.” ifadelerini kullandı.
 “İNSANLAR DA KALDIRIMLARI İŞGAL EDİYOR”
“Sadece araçlar veya satılan ürünler değil insanlar da kaldırımları işgal ediyor. Bakıyorsun kaldırımlarda bir araya gelmiş 4-5 kişi konuşuyorlar. Geçerken yol bile vermiyorlar. Konuşmalarına devam ediyorlar. Ne kadar uyarsan da dikkate almıyorlar maalesef bildikleri gibi yapmaya devam ediyorlar. Yol istediğimiz halde yol vermiyorlar. Yüksek sesli bir şekilse sohbet ediyorlar. Bu bizim ne kadar nezaketsiz olduğumuzu da gösteriyor.”
KABAHATLER KANUNUNA GÖRE CEZA KESİLİYOR
Kaldırım işgali, Kabahatler Kanunu kapsamındaki suçlar arasında yer alıyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla bazı suçlara ve bu suçların cezalarına ilişkin hususlara yer veriliyor. Kanun kapsamında ele alınan hususlar arasında kaldırım işgali de bulunuyor. 38. maddede yer alan esaslara göre, kaldırımlar üzerine inşaat malzemesi yığan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından 100 TL ‘den 500 Türk Lirasına kadar idarî para cezası veriliyor.5326 sayılı Kabahatler Kanunu Madde 38 şu şekilde, 1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir. 2) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımlar üzerine inşaat malzemesi yığan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından yüz Türk Lirasından beş yüz Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku