Güncel

YAYAYA ‘ÖNCELİK’ YOK!

YAYAYA ‘ÖNCELİK’ YOK!

14 Temmuz 2018 07:14
-A

+A

 

            Kırşehir'de yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlayan yaya geçitleri sürücüler tarafından pek dikkate alınmıyor.
Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Kırşehir'de de yaya geçitlerinin ne işe yaradığı ne yazık ki; birçok sürücü tarafından bilinmiyor. Kanunen yaya geçitlerinde bekleyen yayalara sürücülerin yol vermesi gerekirken; yayalara yol vermeyen ve hatta inadına gaza basan sürücülerin yol üzerlerinde bulunan yaya şeritlerine aldırış etmeden hızla ilerlemeleri vatandaşın tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar bazı araç sürücülerin yaya geçitlerinde yavaşlamak yerine daha da hızlandığını belirtiyor. 2'DEN DEVAM
Durmak yerine hızlanıyorlar
Araç sürücülerin yaya geçitlerini umursamamasına tepki gösteren vatandaşlar ilgililerden çözüm istiyor. Bazı araç sürücülerinin yaya geçitlerinde durmak yerine daha da hızlandığını belirten vatandaşlar yayaların can güvenliği olmadığını söylüyor. Yolun karşısına geçmek için büyük çaba sarf ettiklerini dile getiren vatandaşlar araç sürücülerinden duyarlı olmalarını istedi.
Yaya geçitlerinin bir işlevi yok
Ankara cad. Terme cad. ve Lise caddesinde araç sürücülerinin yaya geçidinde durmak yerine yollarına devam ettiği objektiflerimize yansırken bazı araç sürücülerinin ise daha da hızlandığı görüldü. Vatandaşların karşıdan karşıya geçmek için büyük çaba sarf ettikleri objektiflerimize yansırken vatandaşların bazı araç sürücülerine tepki gösterdikleri görüldü. Vatandaşlar Avrupa’yı örnek göstererek, “Avrupa’da yaya geçidine adımınızı attığınız anda araçlar durur. Türkiye’de ise yaya geçitlerinin hiçbir işlevi yok, araçlar durmuyor” ifadelerini kulandı.
DOLMUŞLAR dahi durmuyor
Vatandaşlar dolmuşların dahi yaya geçidinde durmadığına tepki göstererek toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlerin daha duyarlı olmaları gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi, “Yol üzerinde birden çok yaya geçidi var fakat araç sürücüleri yayalara yol vermiyor. Yol üzerinde bazı araç sürücüleri aşırı hızlı gidiyorlar. dolmuşlar dahi yaya geçitlerini umursamıyor” ifadelerini kullandı.
Yol verene korna yağmuru!
Birçok sürücü ise geçiş hakkının yayada olduğunu bilmiyor. Yayalara yol vermek için duran bazı sürücüler ise onu takip eden diğer araçların korna sesine maruz kalıyor. Çok sayıda sürücü yayanın geçmesini bekleyenleri korna yağmuruna tutuyor. Bununla ilgili de araç sürücülerine herhangi bir yaptırımın olmaması sürücülerin yaya geçitlerini kafasına göre kullanmasına neden oluyor. Viraj çıkışlarında da bulunan yaya geçitleri sürücüleri zor anlar yaşıyor. Birçok sürücü virajdan çıkar çıkmaz karşısına çıkan, yaya geçidini fark etmediği için kazalara davetiye çıkartıyor. Zaman zaman aniden durmak zorunda kalan sürücü, arkasından gelen diğer aracın kendisine çarpmasına neden oluyor. Birçok yaya da kendisine ayrılan yay geçitlerini kullanmayarak akan yoğun trafikte karşıdan karşıya bir anda geçiyor. Yayalar araç gelinceye kadar geçerim düşüncesiyle yola atlıyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku