Güncel

YAZ AYININ GELMESİYLE BERBERLERDE SEZON AÇILDI

YAZ AYININ GELMESİYLE BERBERLERDE  SEZON AÇILDI

4 Temmuz 2018 07:41
-A

+A


17 yıldır ahiçarşısnda berberlik yapan Musa Yılancı,havaların ısınması ile birlikte vatandaşlarımız kısa saç kestirmeye başladı .
Musa Yılancı,havaların ısınması ile birlikte vatandaşlarımız kısa saç kestirmeye başladı  .Hafta içi işlerimiz normal seyirde ama hafta sonu düğünlerin başlaması ile birlikte Cumartesi günü yoğun bir tempo ile çalışıyoruz.Bilindiği üzere pazar günlere erkek kuaförlerimiz izinli ve çalışmıyor.Pazar günü berberlerimiz aldığımız karara uyuyor  ve sadece damat tranşlarında  damatlarımız için  odamızdan izin alarak iş yeri açılıyor ve iş bitince tekrardan kapatıyor. Düğünlerin başlamasından tüm esnaflar gibi bizimde yüzümüzü güldürmeye başladı.Berberlerin yaz dönemi kışa göre işleri daha iyi oluyor."dedi
Kış mevsiminde çırak bulma sıkıntısı çeken bazı esnafın yazın yüzü gülüyor. Bu mevsimde bir iş yerinde 4-5 çırak çalıştıranlara bile rastlamak mümkün oluyor. Eğitimin her şeyin üzerinde geldiğini belirten Yılancı, "Biz çıraksız da işlerimizi yürütürüz, yeter ki çocuklar okusun." dedi.
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yüzlerinin güldüğünü ifaden eden Yılancı, "Kışın öğrenciler okula gittikleri için çırak sıkıntısı çekiyoruz. Fakat yaz biz kuaför esnaflarının güldüğü zamanlar oluyor. Özellikle fakir ailelerin çocukları harçlıklarını çıkarmak, okul ihtiyaçlarını karşılamak ve bir meslek sahibi olmak düşüncesiyle çeşitli iş kollarında çıraklık yapıyor. Bizim meslek ölmeyen bir sektör olduğu için çalışmak isteyen küçük çocukların tercihi oluyor. Tatili çalışarak geçirmeyi tercih ediyorlar. Her meslek dalı gibi berberliğin de önemli bir el sanatı olduğunu belirten Yılancı, bu mesleğin sevilerek yapılması gerektiğini anlattılar.
Yılancı, berberlik mesleğinin zevk ile yapılması gereken bir iş olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
"Yaklaşık 17 senedir bu işle uğraşıyorum. İşimiz güzel bir sanattır. Belli bir zaman sonra işini zevkle yaptığında zorluklarla karşılaşmıyorsunuz. İşin en zor tarafını dahi zevk haline getirdiğin zaman o iş zorluktan çıkmış oluyor. Maddi geliri ise ilimize gelir seviyesine göre değişiyor. Asgari ücretle çalışan müşterilerimiz var ve bazı müşteriler de fiyat nedeniyle de yer değiştirebiliyor. Bizim işimizin olması için insanların kendilerini sevmeleri lazım ki gelip traş olsunlar. İşimizin en zor tarafı gelen müşterinin hangi saç stilini istediğini bilmemesidir."
Berberlerin uzun süre ayakta durması sağlık problemlerini beraberinde getiriyor
Berberlerin bir süre sonra farklı sağlık sorunları yaşadığını belirten Musa Yılancı, Sağlık açısından işimiz fazla iyi değil. Çünkü ayakta çok duruyorsun. Traş olmak için her çeşit insan geliyor. Bunun içinde hastalıklı olan insanlar olabiliyor. Emeğimizin karşılığını tam olarak alamıyoruz. İlçemizdeki vatandaşların maddi durumu fazla iyi değil. Her işte olduğu gibi bu işi de severek yapman lazım. Bu işin en güzel tarafı da kendi işimizin olmasıdır başkasının işini yapmıyorsun. Devlet'in bu mesleğe de destek vermesi gerekir." dedi.
"Gençler arasında futbolcu, artist veya sinemacıya özentiler var"
İcra ettikleri mesleğin mutlaka sevilerek yapılması gerektiğini söyleyen Musa Yılancı, ise şöyle konuştu: "öncelikle berberlik yapan kişinin bu mesleği severek yapması lazım. Bu iş gönül isteyen bir iştir. Bu işte insanın isteği olmazsa zamanla bu işi bırakır. İlçemizde yoğun bir nüfus sayısı olmadığından dolayı maddi getirisi fazla yok. Yine de çok şükür günlük kazancımız çıkıyor. Bazen de hep aynı işi yaptığımızdan dolayı sıkıldığımız da oluyor. Bazen müşteriler yaşadığı maddi veya manevi sorunlar nedeniyle sinirli olabiliyorlar. Onlar ile mutlaka empati yapmak gerekiyor. Günümüz teknoloji çağı olması nedeniyle sürekli modeller değişiyor ve bazen buna ayak uydurmak zorlaşıyor. Gençler arasında futbolcu, artist veya sinemacıya özentiler var. Bu nedene biz de ayak uydurmada zorluk yaşıyoruz. " diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku