Güncel

YAZAR BOYACIOĞLU’NUN 4.KİTABI ÇIKTI

YAZAR BOYACIOĞLU’NUN 4.KİTABI ÇIKTI

4 Mayıs 2018 07:34
-A

+A


            Yazar Boyacıoğlu: “Köy Enstitülerini Kapattılar Fakat Aydınlığını Söndüremediler.” 
Yeni Yeşilyurt Gazetemiz Köşe Yazarı Öğretmen Mümtaz Boyacıoğlu’nun 4’üncü kitabı olan “Karartılamayan Işıklar Köy Enstitüleri” Nisan ayında Aydan Yayıncılık’tan çıkarak okuyucularıyla buluştu.
Öğretmenlik yıllarında Köy Enstitüsü mezunları ile birlikte çalışırlarken, onların özverili çalışmalarını izleyen ve devamlı sorular soran Mümtaz Boyacıoğlu, emekliye ayrılmasının ardından “Öğretmenin emeklisi olmaz” deyip
Atatürk ilkeleri ışığında çağdaş uygarlık yolunu takip ederek 2002 yılından bu yana Köy Enstitüleri mezunlarını izlemeye ve incelemeye ağırlık verdi.  Köy Enstitülerinin ülkemiz koşullarına uygun ve çok gerçekçi bir eğitim sistemi olduğunu daha iyi gözlemleyen Boyacıoğlu, 45 kadar Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerle söyleşiler yaparak, ortak anıları bireysel anılarıyla birleştirerek Köy Enstitüleri sistemini anlatan bu eseri ortaya koydu. Kaman’da yaşayan çok sayıda Köy Enstitüsü mezunu büyüklerimizle yaptığı söyleşileri ise sizler için sıcağı sıcağına yayınlamıştık.
 Köy Enstitüleri nasıl kuruldu? Nasıl Çalıştı? Nasıl Kapandı? Okulu bitirenler neler yaptılar gibi onlarca soruya cevap verebilecek, örnek alınıp ibretlik dersler çıkaracak birçok anı ve yaşanmış olayların söyleşi tarzında ele alındığı bu ilk kitapta şimdilik 28 öğretmene yer verilebilmiş.
Gerçek yaşamdan kesitler sunan bu kitap, Köy Enstitüleri gerçeklerini yalın ve tarafsız bir şekilde anlatırken, bu güne ve yarınlara da kaynak olacak nitelikte.
Bu kitapta; Bir yumurtanın kırılmasına bile razı olmayanları, Bir civcivin ölmesini istemeyenleri, Bağ dikmek için 80 cm kazı yapanları, Kendi okullarını kendileri yapanları, Kışın 6 ayda bir tıraş olanları, Karda kışta kaybolup, cenazeleri baharın karlar eriyince bulunanlar gibi daha saymakla bitmeyen anıların çok az bir bölümü anlatılıyor. Ya hiç yazılmayan isimsiz kahramanların anıları acaba bizlere daha neler anlatacaklardı?
Şu anda yaşayanları 90’lı yaşlarına merdiven dayamış olan Köy Enstitüsü Mezunu Öğretmenlerimizden 1927 doğumlu Rıza Şahin ve 1930 doğumlu Hasan Yazar’ı da evlerinde ziyaret ederek imzalı kitabını hediye eden ve kitap’ta söyleşisi bulunup yaşamlarını yitirmiş öğretmenlerimizin de ailelerine kitap ulaştıracağını belirten Kaman Devrim İlkokulu’ndan Öğretmenimiz ve Okul Müdürümüz, aynı zamanda Yeni Yeşilyurt Gazetemizin Köşe Yazarı olan çok değerli Öğretmenimiz Mümtaz Boyacıoğlu’nu bu eserinden dolayı kutluyor, eğitim ve kültür dalında daha nice eserlerini bekliyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku