Güncel

YAZIYOLU KÖYÜ 19. YILINDA BİR ARADA

YAZIYOLU KÖYÜ  19. YILINDA BİR ARADA

17 Mayıs 2018 07:44
-A

+A


            Kırşehir’in Kaman ilçesi Yazıyolu Köyü’nde göç dolayısıyla köylerini terk eden yazıyolu köyü halkı 1999’dan bu yana her sene Mayıs ayında düzenledikleri şenlikle  bu sene 19 yılı ile yine uzak diyarla da olup köy hasreti çeken Yazıyolu köylülleri bir araya geldi.               
 Gün geçtikçe göç veren köylerde mahalle sakinlerinin evlerinde ışık yandığını görmek pekte mümkün olmuyor. İş, geçim kaynağı ve çeşitli nedenlerden dolayı köyünü terk eden Kırşehir Kaman İlçesi Yazıyolu köyü halkı 1999’dan günümüze her sene Mayıs ayında düzenledikleri etkinlikte bir araya gelerek özlem gideriyorlar ve bir köylerinin olduğunu unutmuyorlar. 
 Bu senede Kaman Yazıyolu Köyü Derneği Başkanı İsmet Çelik’in düzenlemiş olduğu şenlikte bir araya gelen Yazılı köyü halkı burada doyasıya eğlendi. Yaklaşık 450-500 kişinin katılımı ile düzenlenen şenlik büyük küçük herkesi burada çeşitli etkinliklerle coşturdu. 
Köyümüzün yaklaşık 1500 nüfusu var ve bunlardan 3’de biri katılıyor diyen, Kırşehir Kaman Yazıyolu Köyü Derneği Başkanı İsmet Çelik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;  “4-5 senedir bu derneğin Başkanlığını yapıyorum. 1999’da kuruldu bu dernek ve o günden bugüne 1-2 yıl istisna o da cenazeye denk geldiğinden dolayı sürekli her sene bu şenliği yapıyoruz. Son yıllarda katılım oranımız baya yükseldi. En az katılımımız 400-500 kişi. Sizde görüyorsunuz baya kalabalık var. Genelde bizim köydekiler Ankara’dakiler, Kaman’dakiler ve Kırşehir’dekilerin katılımı ile burada böyle bir etkinlik olmuş oluyor. Köyümüzün 40 haneli nüfusu var zaten. Çok fazla kalabalık değil onların katılımı ile uzak illerden gelenlerinde katılımları ile gerçekleştirdiğimiz bir etkinlik. Bu etkinliği piknik şeklinde yapıyoruz. Bazen ara sıra dernek kendi yapıyor bunu. Masrafını dernek karşılıyor. Bu şekilde bir hizmetimiz var. Etkinliğin içerisinde çocuklar için çeşitli etkinler düzenliyoruz. Çeşitli yarışmalar yapıp, hediyeler dağıtıyoruz. Derneğe yardım için bilet satışları yapıyoruz burada. Etkinliğimiz saat 5’e, 6’ya kadar bu şekilde devam ediyor. Gelmeyenlerinde özel işleri oluyor genelde o nedenle gelemiyorlar. Köyümüzün yaklaşık 1400 nüfusu var. Bunun en az 3’de biri katılıyor. Katılamayanların diğerleri de çok uzak illerde olduğu için ve işlerinin yoğunluğundan dolayı katılamıyorlar. Mayıs ayının içerisinde yapıyoruz, ortalarına doğru hava ne zaman müsait olursa bu etkinliğimizi bu şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz.  Ben Kırşehir memleket ve Yeşilyurt Gazetesi çalışanları olarak da katılım gösterdiğiniz için ben size ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Şenliğe katılım gösteren Yazıyolu Köyü halkı ise yaptığı açıklamalarında; “Her sene düzenlenen bu şenliğe mümkün olduğunca katılmaya çalışıyoruz. Çünkü her sene birbirinden güzel geçiyor. Ankara’dan, Kırşehir’den, Kaman’dan, Kayseri’den çeşitli yerlerden gelerek katılım sağlıyoruz. Bu şekilde hem köyümüzü unutmamış oluyoruz hem de komşuluğumuzu unutmamış oluyoruz. Her sene bir defa da olsa bu şekilde bir araya gelerek dostluğumuzu, komşuluğumuzu pekiştiriyoruz. Sonuçta burası bizim doğup büyüdüğümüz toprağımız. Buraya gelerek hem çocuklarımız eğlenmiş oluyor hem de bizler kafa dağıtmış oluyoruz. Bizim için bir farklılık olmuş oluyor. O nedenle büyükler bile çuval yarışı yaparak yada buna benzer yarışmalara katılarak eski kültürümüzde olan oyunlar ile herkesi eğlendiriyorlar ve görsel şenlik oluşmuştur oluyorlar. Bu düzenlenen etkinlikten çok memnun kalıyoruz” ifadelerini kullandılar.
Pikniklerin yapıldığı, halayların çekildiği, oyunların oynandığı, çuval yarışlarının olduğu, çekilişlerin yapıldığı bu etkinlikte herkes doyasıya eğlendi. Yarışmaların bitiminde evlerine gitmek için hazırlanan köy halkı doğayı temiz bırakmayı da ihmal etmedi. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku