Güncel

YEM BİTKİSİ PROJESİ KAPSAMINDA TOHUM DAĞITILDI

YEM BİTKİSİ PROJESİ KAPSAMINDA TOHUM DAĞITILDI

Okunma: 138

4 Kasım 2020 16:15
-A

+A

        Kırşehir'de Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Çiftçilere Macar Fiği Tohumu Dağıtımı Yapıldı
       Hayvan beslenmesinde büyük öneme sahip kaba yem üretiminin artırılması, boş olan arazilerin değerlendirilmesi ve aynı zamanda topraklarımızdaki inorganik madde miktarının artırılması amacıyla Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Macar Fiğ tohumu dağıtımı yapıldı. Kaba yemin kaliteli bir şekilde üretilmesi ve ucuza mal edilmesi gerekiyor. Minimum maliyetle maksimum faydayı sağlayacak şekilde ekim alanının yaygınlaştırılması gerekiyor ve bu amaçla ilimiz çiftçilerine tohumlar teslim edildi.
       Kaba yem ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem arz eden proje kapsamında ilimizde toplam 13 bin 785 dekar alanda yem bitkileri ekimin gerçekleşmesi planlanıyor.
        Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “İlimizde yaklaşık 252.000 büyükbaş, 286.000 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvan sayısı açısından ilimiz iyi bir noktadadır. İlimizin hayvancılık adına büyük ivme kazandığı bu dönemlerde hayvanların beslenmesinde büyük öneme sahip kaba yem üretiminin artırılması, arazilerimizin yenilenmesi ve değerlendirilmesi için çok önemlidir. Projemizi uygularken en az 5 en çok 100 büyükbaş hayvan ya da en az 20 en çok 200 küçükbaş hayvanı olan çiftçilerimize öncelik veriyoruz. İl ve ilçelerimizde bu şartları sağlayan 347 çiftçimize Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği ile Sertifikalı 111 ton Macar Fiğ Tohumu teslim edilmiştir. Tohumun % 75’i hibe olacak şekilde ilimiz çiftçileri ile sözleşme imzalanarak 13.785 dekar alanda ekimi yapılacaktır. Buna ek olarak KOP kapsamında % 100’ü hibe olarak 9 ton Macar Fiğ tohumu çiftçilerimize dağıtımı yaptırılmıştır. Müdürlüğümüzdeki teknik personel arkadaşlarımız ekim, gübreleme ve hastalık ile zararlılar konusunda ekimden hasada kadar kontrolünü sağlayacaktır. Bilindiği gibi bu tür projelerin devamının sağlanabilmesi için başarılı bir ekim, bakım ve yetiştiricilik gerekmektedir. Biz İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimize teknik konularda yardımcı olacağız. Çiftçilerimizin de bu konuya hassasiyetle yaklaşacaklarını biliyoruz. Ayrıca ekimi yapılan alanlara yem bitkisi desteği de verilecek. 2001 yılından günümüze kadar 10.966 kişiye yem bitkisi desteklemesi yapılmış ve toplamda 70.201 dekar alanda 4.880.348 TL ödenmiştir. Köylerimizde hayvancılık ile uğraşmayan çiftçimiz kalmasın istiyoruz. Bu konuda çiftçilerimize her türlü desteği veriyoruz.” dedi.
       İl Müdürü Kenan Şahin sözlerinin devamında, projenin ülkemize ve Kırşehir’imize hayırlı olmasını diliyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku