Güncel

Yeni Dönem Muhtarlarımıza Hizmet İçi Eğitim

Yeni Dönem Muhtarlarımıza Hizmet İçi Eğitim

17 Mayıs 2019 07:48
-A

+A

 

Kaman Kaymakamlığı tarafından 31 Mart 2019 yılı yerel seçimlerinde mahalle ve köy muhtarı seçilen muhtarlar için  "Hizmet İçi Eğitim" semineri düzenledi.Düzenlenen eğitimde Mahalle ve Köy Muhtarı ile İhtiyar Heyetlerinin Teşkiline Dair Kanun ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde hazırlanan hizmet içi eğitim semineri, Kaymakamlık Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Yapılan hizmet içi eğitim seminerine mahalle ve köy muhtarlar ile ilgili kurum amirleri katıldı. 2’de
Seminerin yanı sıra mahalle ve köylerle ilgili sorunlar dile getirilirken, ilgili kurum amirlerince yapılabilecek işlemler ve çözüm önerileri üzerinde duruldu.Mahalle muhtarlıkları; ülkemizde demokrasinin gelişmesine katkıda bulunurken yönetime katılımı sağlamanın da önemli araçlarından biridir.
Muhtarların, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirdiği en yakın yönetim kademesi olması itibariyle de kamu hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü büyüktür.Bu anlayışla kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığında, muhtar taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak üzere yeni bir sistem oluşturulmuştur.
Buna göre;
1) İçişleri Bakanlığınca “www.muhtar.gov.tr” uzantılı internet sitesi oluşturularak her muhtara bir mail adresi verilmiş olup, muhtarlar bu internet sitesi üzerinden taleplerini iletebileceklerdir.
2) Elektronik ortamda gelen talepler, doğrudan sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilecek, diğer yollarla İçişleri Bakanlığına ulaşan muhtar talepleri de bu sisteme kaydedilecektir.
3) Talepler, sistem üzerinden ilgili valiliğe, il veya ilçe belediyesine yönlendirilecek, valilikler ile il ve ilçe belediyeleri bu talepleri en geç 15 gün içinde sistem üzerinden cevaplayacaklardır.
4) Muhtarların sistemi kolayca kullanmalarını sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklar tarafından destek sağlanacak, gerektiğinde valiliklerin koordinasyonunda eğitim de verilecektir.
5) İl genelinde, sistemin yönetiminden bizzat valiler ve belediye başkanları sorumludur. Her ilde vali tarafından görevlendirilen bir vali yardımcısı, büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir genel sekreter yardımcısı ile diğer il ve ilçelerde belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir belediye başkan yardımcısı sisteme sorumlu personel olarak tanıtılacaktır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku