Güncel

Yerel Basın Vali Akın'dan GENELGE BEKLİYOR...

Yerel Basın Vali Akın'dan GENELGE BEKLİYOR...

Okunma: 693

1 Aralık 2020 16:17
-A

+A

      Küçük illerin BİK Şubesi bulunan illere bağlanması gelirlerde düşüşe yol açtı...
      İlimizde her alanda etkisini gösteren Korana virüs yerel basını da zor durumda bıraktı. Pandemi döneminde ekonomik zorluklar yaşanan ilimizde yerel basının hali deyim yerindeyse içler acısı...Özellikle küçük illerde daha fazla yaşanan sıkıntılar pandemi döneminde gelirlerde düşüşlere yol açtı. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Kurum sorumluluk alanında yayım yapmaya başlayan yerel gazeteler basın ilan Kurumu tarafından yapılan desteklerden memnun kalsalar da gelirlerinin düşüşünden şikayetçiler...Bu durum hakkında çalışmalar yapılmasını isteyen ilimiz yerel gazeteleri yetkililerden destek bekliyor. Konu hakkında diğer illerden valilerin genelge göndermeleri ilimiz yerel basınına da umut ışığı oldu. Özellikle kurum ihaleleri konusunda kuruluşlara genelge gönderilerek, tüm ihalelerin, şeffaflık ve rekabet edilebilirlik ilkeleri esas alınarak ilgili süreli yayınlarda ilan edilmesi hususunda uyarılarda bulunuldu. Bu durumdan yola çıkan İlimiz yerel basın sahipleri de Valimiz İbrahim Akın'dan da bir genelge göndermelerini talep ediyor...İlimizde her alanda çalışma ve desteklerini esirgemeyen Vali Akın'dan bu hususta da yardım bekleyen ilimiz yerel basını bu zorlu süreçte basına destek bekliyor...
       Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Kurum sorumluluk alanına ilimizle birlikte Bartın, Çankırı ve Karabük dahil olmuştu. Bartın, Çankırı ve Karabük Valilikleri tarafından tüm kurum ve kuruluşlara genelge gönderilerek, tüm ihalelerin, şeffaflık ve rekabet edilebilirlik ilkeleri esas alınarak ilgili süreli yayınlarda ilan edilmesi hususunda uyarılarda bulunuldu.
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Bartın Valisi Sinan Güner ve Karabük Valisi Fuat Gürel imzasıyla tüm ilçe kaymakamlıkları, il ve ilçe belediyeleri ile il genelindeki tüm resmi kurum ve kuruluşlara gönderilen genelgelerde Valilerin:
“İlimiz genelinde Doğrudan Temin usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi ayrıca Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının yaratılarak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi için ihalelerin, Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.” ifadeleri yer aldı.
      İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF)  Başkan Vekili ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu'da ilimiz yerel basınının içinde bulunduğu durumu dile getiren açıklamalarda bulunmuştu.
     Yerel Basının pandemi sürecinde ekonomik zorluklar içinde mücadele ettiğini, tüm bu zorluklar yetmiyormuş gibi, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından küçük illerde açılan şubelerin yerel gazetelerin gelirlerinde büyük düşüşe yol açtığını söylemişti.
İGF Başkan Vekili Turpçu, “Basın İlan Kurumu, şubelerini tüm illere yayma çabasında.  Basın İlan Kurumu’nun çalışmalarını her alanda destekliyor ve yakından takip ediyoruz. Ancak, nüfusu az alan küçük illerde açılan şubeler ve küçük illerin BİK Şubesi bulunan illere bağlanması, bu illerdeki gazetelerimizin gelirlerinde büyük düşüşe yol açmıştır. BİK, yerel gazetelere destek verirken, gelirlerini artırıcı yönde çalışmalar yapması gerekirken, maalesef bu uygulama ile gelirlerinde büyük düşüşe yol açmıştır. Bunun önüne geçilmeli, bu illerde gazetelerimize,  bir adaptasyon yahut geçiş süreci gibi bir zaman planlaması yapılmalıdır” dedi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku