Güncel

YERLİ BUĞDAY ŞAHMAN’IN EKİMİ GERÇEKLEŞTİ

YERLİ BUĞDAY ŞAHMAN’IN EKİMİ GERÇEKLEŞTİ

Okunma: 399

12 Kasım 2021 15:38
-A

+A

Şahman buğdayı, farklı kaynaklarda yetiştiriciliği 5 bin yıl öncesine dayanmış olduğu belirtilen, kuraklığa dayanıklı, uzun boylu, kılçık boyu uzun, sürmeye dayanıklı, alternatif yetişme tabiatlı bir çeşittir.   

Boztepe'de ekimi yıllar öncesine dayanan, festivalleri yapılan, bulguruyla meşhur yerli tohumumuz olan şahman buğdayının ekimi son yıllarda giderek azaldı. İlçe Tarım müdürlüğü tarafından Karacaören köyünde köy muhtarı Erdoğan YILDIRIM’ a ait yaklaşık 4 dekarlık alanda şahman buğdayının tohum miktarını arttırmak ve üretimini daha geniş alanlara yayabilmek için muhtar tarafından muhafaza edilen 15 yıllık tohum toprakla buluşturuldu.
Bu kapsamda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, ilçemizin yöresel ürünü olan şahman, kunduru ve çeşit isimleri ile bilinen yerli buğdayımızın ekimi teknik personellerimiz Ziraat Mühendisi Şerif Yasin KÖKSAL, Ziraat Mühendisi Serdar BATUR, Ziraat Mühendisi Berkay KURUDAL  tarafından, Kaymakam Nurettin YAVUZ  ve İlçe Tarım Orman Müdürü  Cem EMİRZEOĞLU’ nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku