Güncel

YETERLİ SAYIDA KURBANLIK VAR

YETERLİ SAYIDA KURBANLIK VAR

31 Temmuz 2018 07:55
-A

+A

 

            Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık hayvan piyasası da hareketlenmeye başladı. Spekülatörlere dikkat çeken yetkililer, kurbanlık hayvan sayısının yeterli olduğunu, aksi düşüncelerin gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Kurban Bayramı yaklaştıkça kurbanlık hayvanlarla ilgili tartışmalar da kendini göstermeye başladı.
 Kurban fiyatlarının ne olacağı, kurbanlık hayvan sayısının durumu gibi konuların gündeme gelmeye başladığı bugünlerde yetkililerce merakları giderecek açıklamalar da bir bir geliyor. Özellikle her yıl tartışmaya açılan kurbanlık hayvan sayısıyla ilgili korkacak bir şey olmadığını ifade eden yetkililer, bu tartışmaların belli guruplarca ithal hayvan getirip satmak için spekülasyon oluşturma amacıyla oluşturulduğuna dikkat çekiyorlar.  
KURBANLIK SIKINTISI YOK
 Kırşehir'de kurbanlık satışı yapan Murat Altın yaptığı açıklamada yaklaşan kurban bayramı öncesi Kırşehir'de kurbanlık sıkıntısının olmadığını açıkladı. Altın Türkiye genelinde her yıl yaklaşık olarak 950 bin büyükbaş hayvan ile, 2,5 milyon da küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak değerlendirildiğini hatırlattı. Mevcut kurbanlık sayılarını açıklayan Altın, “Güncel verilere göre Konya genelinde 2 milyon 402 bin 331 küçükbaş (koyun-keçi) hayvanın, 996 bin 989 büyükbaş (sığır-manda) hayvanın bulunuyor.  Türkiye genelinde ise 16 milyon 105 bin 025 büyükbaş ile 44 milyon 312 bin 308 küçükbaş hayvan var” diye konuştu.  Damızlık vasfa sahip hayvanların bu ülkenin milli serveti olduğunu belirten Altın, kurbanlık için piyasada satışa sunulan hayvanların damızlık vasfını yitirmiş reforme denilen dişi hayvanlarla ile erkek hayvanların değerlendirildiğini belirtti. Murat Altın, kurbanlık piyasasında fiyatlarında oluşmaya başladığını ifade etti. Büyükbaş kurbanlıklar için kilogram fiyatlarının 18-22 TL arasında değiştiğini dile getirdi.
 KURBANLIK ALACAKLAR BUNLARA DİKKAT ETSİN
Kurbanlık hayvan alacak vatandaşların dikkat etmeleri konular konusunda da önemli noktalara değinen Altın, sözlerini şöyle sürdürdü, “Kurbanlık alacak Konyalı hemşehrilerimiz, işlerini son günlere bırakmamalı son gün beklenen üstünde yoğunluk olabiliyor. Kurbanlık seçiminde kurbanın yaşına çok dikkat edilmeli, kurbanlık hayvanın yaşının sağlıklı bir şekilde öğrenilmesi için de mutlaka küpesi olan hayvanlar kurbanlık olarak tercih edilmelidir. Çünkü küpesi olan hayvan, Tarım ve Orman Bakanlığımızın veri tabanlarında kayıtlı olduğu anlamına gelir. Mümkünse mutlaka hayvancılıktan anlayan kişiler eşliğinde kurban seçimine gidilmesini tavsiye ediyorum. Çünkü hayvanın görünümü, dişi ise gebe olup olmadığı ve sağlıklı olup olmadığını da kontrol etmek çok önemlidir.”
KURBANLIK ALIRKEN VE KESİMDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
- Kulak küpesi olmayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar satın alınmamalı.
- İlçe sınırlarımız içerisinden yapılacak hayvan nakillerinde büyükbaş hayvanlar için, küçükbaş hayvanlar için nakil beyannamesi  kesinlikle bulundurulmalı.
- Kırşehir sınırları dışına yapılacak hayvan nakillerinde Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurularak 'Yurt içi hayvan sevk veteriner sağlık raporu' alınmalı.
- Kurbanlık hayvanların besili olması, gebe olmaması ve büyükbaş hayvanların 2 yaşından büyük olmasına dikkat edilmeli. (Hayvanların yaşları pasaportlarında bulunuyor. Hayvanlarla ilgili her türlü bilgi TURKVET ve koyun, keçi kayıt sistemine kayıtlı. Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden hayvan kayıtları hakkında bilgiler alınabilir.)
- İlçe merkezi ve mahallelerde belirlenen kesim yerlerinde kurbanların kesilmesine, hayvan refahına özen gösterilmesine, temizliğe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesine, kesim yerleri dışında yapılan kesimlerde hayvan artıklarının derin bir çukur kazılarak ve üzeri kireçlenerek gömülmesine, hayvan artıklarının kesinlikle köpek ve kedilere verilmemesine dikkat edilmeli.
- Mezbahalar, hayvan kesim yeri sorumluları, belediye zabıta ekipleri ve muhtarlıklar kesilen büyükbaş hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarını, küçükbaş hayvanların kulak küpelerini toplayarak, bunun için önceden ilan ederek ve belli bir yerde toplanmasını sağlayarak Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teslim etmeleri gerekiyor.
- Kurallara uymayanlar hakkında 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na göre yasal işlem uygulanacak.
YAYGARA ÇIKARANLAR VAR!
Kırşehir'de kurbanlık satışı yapan Murat Altın yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan fiyatlarının henüz oluşmadığını söyledi. Talep olmadığı için fiyatlar konusunda şuanda karışıklıklar olduğuna dikkat çeken Altın, “Küçükbaşta fiyat geçen yıl 18 TL’ydi. Bu sene de 19-20 TL civarında bekliyoruz. Bu yıl henüz talep yok. Talep azlığı var. Bu nedenle fiyat oluşmadı, bir karışıklık var. Büyükbaşta hareketlilik daha önce başlar. Ama küçükbaş pazardan son 3-4 gün alındığı için fiyat henüz oluşmadı” dedi. Kurbanlık hayvan sayılarının yeterli olduğunu ancak buna rağmen kurbanlık hayvanın yetersiz olduğuna dair bazı söylemlerin hatırlatılması üzerine Altın, “Şuanda hayvan sayımız yeterli. Ama Kurban Bayramı öncesi bazı lobi gurupları, yurt dışından hayvan getirip satmak için hayvan yok diye bir yaygara çıkarırlar. Bunu geçen yıl da yaptılar. Bizim kendi hayvanımız yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku